Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli Andrzejki w naszej szkole
Dzięki Samorządowi Uczniowskiemu oraz pomocy starszych koleżanek i kolegów, piątek w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb, zabaw Andrzejkowych oraz tańca.
Każdy uczestnik Andrzejkowych szaleństw z zaciekawieniem przyglądał się papierowemu sercu, na którym znajdowało się imię przeznaczonej mu przez los sympatii, losował magiczne kule z nazwami zawodów przyszłości oraz poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Dodatkowo zorganizowany był kącik ,gdzie uczniowie mogli ozdobić swoje ręce świecącymi w ciemności tatuażami, a dziewczynki miały możliwość zaplecenia kolorowych warkoczyków. Nie zapomnieliśmy również o klasach IV-VIII, które miały zorganizowaną zabawę Andrzejkową w godzinach popołudniowych.
Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Opiekun samorządu uczniowskiego Kamila Walkowiak
104
Widzę siebie w tym zawodzie! Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym.
29 listopada 2024r. w ramach projektu „Widzę siebie w tym zawodzie!” Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym, pracownicy WUP w Kielcach poprowadzili warsztaty w naszej szkole z zakresu doradztwa zawodowego. Uczestniczący w nich uczniowie dzięki technologii VR, mogli poznać wirtualny świat danego zawodu oraz wykonać charakterystyczne dla niego czynności. Wykreowanie sztucznej rzeczywistości pozwoliło „zanurzyć” uczniów w wirtualnym świecie danego zawodu, okazało się też szczególnie istotne w treningu funkcji poznawczych i symulacji prawdziwych sytuacji w zawodzie.
Projekt otworzył przed naszymi uczniami możliwość zdobycia ważnej dla nich wiedzy i skonfrontował oczekiwania ze stanem rzeczywistym.
W projekcie wzięli udział uczniowie z klas: VII, VIII
6