28 kwietnia 2023r. uczciliśmy w naszej szkole majowe święta: 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Święto Flagi oraz 3 maja- Święto Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas 8,7 i 6, podczas uroczystej akademii, przypomnieli genezę tych świąt, urozmaicając występ pięknymi pieśniami patriotycznymi. Akademię przygotowali: Pani Jadwiga Pedrycz, Pani Ilona Sito, Pan Daniel Kozłowski, Pan Rafał Jasiński oraz Pan Piotr Januchta. W akademii uczestniczyły przedszkolaki przygotowane przez Panią Annę Brzozę, Panią Magdalenę Braszczyk i Panią Magdalenę Skrzypek. Wszyscy uczniowie, tego dnia, ubrani byli w stroje galowe, adekwatnie do obchodzonych świąt. Życzymy wszystkim udanej, pogodnej majówki i zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach mających na celu upamiętnienie 1,2,i 3 maja na terenie naszej gminy.
Dzień Ziemi w przedszkolu
21 kwietnia nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Ziemi. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
W przedszkolu już od kilku dni dzieci prowadziły szereg działań związanych z ekologią. Dzieci sadziły cebulki kwiatów i obserwowały jak rosną, uczyły się segregować śmieci, robiły eko zabawki, podczas zajęć edukacyjnych prowadzono pogadanki dotyczące oszczędzania wody oraz energii. Ponadto dzieci zadbały o szkolny ogródek.
Właśnie poprzez takie działania dzieci oraz dorośli uczą się postaw ekologicznych. Należy pamiętać, że o Ziemię powinniśmy dbać każdego dnia.
8
Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi jest znakomitą okazją do promowania zachowań proekologicznych. Jest on obchodzony corocznie w naszej szkole.
Przeddzień tego dnia, uczniowie klas I-III przeprowadziły akcję zbierania śmieci w pobliżu szkoły, a na zajęciach rozszerzały swoje wiadomości o tematyce ekologicznej.
30
Oliwier Żuk laureatem Wojewódzkiego Konkursu z J. Niemieckiego
18 kwietnia, na uroczystej gali, zorganizowanej na Targach Kielce przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Oliwier Żuk, uczeń klasy 8, odebrał dyplom i medal laureata Wojewódzkiego Konkursu z j. Niemieckiego. Oliwier, jak już wspominaliśmy, do konkursu przygotowywał się samodzielnie i teraz ma możliwość wyboru dowolnej szkoły średniej poza ogólną rekrutacją. Oliwier lubi język niemiecki i posiada łatwość w jego nauce. Mamy nadzieję, że rozwinie i wykorzysta swoje możliwości na kolejnych etapach edukacyjnych. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
7
Bociany wróciły do naszego gniazda
Po dwuletniej nieobecności, do naszego gniazda, wróciły bociany. W sobotę pierwszy przyleciał pan bocian i zaczął przygotowania do powitania pani bocianicy, która pojawiła się niebawem. Para rozpoczęła wspólne życie i mamy nadzieję na szybkie powiększenie się rodzinki, czego będziemy oczekiwać obserwując gniazdo. Nasze bociany to piękne ptaki, które na stałe wpisane są w krajobraz polskiej wsi.
Waga ciała osobnika dorosłego od 1,5 do 2 kg; rozpiętość skrzydeł: do 1,5 m; wysokość ciała: 1-1,2 m. Długość życia na wolności to około 12 lat, w niewoli, np. w zoo, do 30 lat. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 4 lat. To są te ptaki, które dolatują do krańca Afryki. Ta wędrówka trwa nawet dwa miesiące.Bocian jest ptakiem owado- i mięsożernym. Pokarmu poszukuje głównie na łąkach, pastwiskach i bagnach, a po żniwach również na polach uprawnych. Głównym pożywieniem bociana są drobne bezkręgowce a nie żaby. W czasie wychowywania młodych bocian musi upolować wiele pożywienia dla stale głodnych, szybko rosnących piskląt. Dlatego łapie praktycznie wszystkie zwierzęta, które jest w stanie pochwycić: pasikoniki, dżdżownice, ślimaki, gryzonie, małe ryby i żaby, węże, krety, łasice, gronostaje, młode zające i pisklęta ptaków. Poniżej kilka ciekawostek o bocianach:
- Często zdarza się, że pisklęta bocianów wypadają z gniazda. O ile wiele takich sytuacji należy uznać za dzieło przypadku, to trzeba podkreślić, że takie „wypadki” często prowokują sami bociani rodzice – samica wyrzuca pisklę lub po prostu je połyka.
- Takie zachowanie nie jest niczym niezwykłym w świecie przyrody. Z reguły jest tak, że na świat przychodzi więcej piskląt, niż jest w stanie przeżyć. Zabijając najsłabsze, samica zwiększa szanse na przetrwanie silniejszego potomstwa, zmniejszając liczbę dziobów do wykarmienia. Gdy w danym sezonie występuje deficyt pokarmu, najsłabsze pisklę musi zginąć.
- Dzieciobójstwa nie dopuszczają się wyłącznie rodzice, ale także bociani sąsiedzi. Obce ptaki często „odwiedzają” pobliskie gniazda i wyrzucają z nich młode.
- To praktyczna strategia przetrwania i przejaw zachowań konkurencyjnych, które w świecie przyrody nie są niczym niezwykłym. Eliminując cudze pisklęta, ptaki powiększają swój rewir pokarmowy o część, którą wcześniej zajmowała sąsiednia rodzina.
- Bociany nie zawsze gniazdowały w wiejskich zagrodach. Przed wiekami, dziś dobrze znane ptaki stroniły od ludzi, gnieżdżąc się w zagłębieniach skalnych lub na drzewach rosnących z dala od naszych siedzib.
- Chwytanie rannego bociana to niebezpieczne zadanie. Jego dziób jest groźną bronią, a kierowany instynktem, ptak atakuje najdelikatniejsze obszary, jak choćby oczy.
- Wbrew powszechnemu przekonaniu, bociany nie łączą się w pary na całe życie.
Wielkanoc 2023
Wójt Tomasz Lato był gościem wielkanocnego śniadania, które odbyło się dziś w SP im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach- Scholasterii
To powrót do długiej i lubianej szkolnej tradycji, którą przerwała pandemia.
Do świątecznego stołu zasiedli przedszkolaki i uczniowie wraz z nauczycielami i gośćmi m.in. skarbnikiem Robertem Szechnickim, Wojciechem Purtakiem, dyrektorem Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom"
Wszystkich witała dyrektor Joanna Broniek, która zaprosiła do obejrzenia świątecznego programu przygotowanego przez uczniów klasy VIII i katechetkę Jadwigę Połowniak.
autor tekstu: Gmina Masłów
25