W ubiegłym tygodniu w naszym przedszkolu było smacznie i przede wszystkim zdrowo, gdyż piątkowy dzień minął nam naprzygotowywaniu pysznych owocowych i warzywnych szaszłyków. Była to świetna okazja do powtórzenia nazw owoców i warzyw tych krajowych i egzotycznych, poznania ich zapachów i smaku. Przygotowanie deseru dało dzieciom wiele satysfakcji, uświadamiając im jednocześnie jak ważną rolę odgrywa zdrowe odżywianie we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu.
Aktualności
Pyszne i zdrowe szaszłyki warzywno- owocowe :)
2
Dzień Tabliczki Mnożenia- wyniki
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbył się Dzień Tabliczki Mnożenia. W przeprowadzeniu egzaminu w klasach od 2 do 8 bardzo pomogli uczniowie 5 kl. i Samorząd Uczniowski.
Najlepsze wyniki procentowe:
I kl.5-87%
II kl. 4 i 7 po 78%
Gratulacje
Szymon Jaros, Kamila Walkowiak.
2
Świetlica- listopad.
“Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”
Janusz Korczak
Wyprawki czytelnicze
Uczniowie klasy 1 otrzymali "Wyprawki czytelnicze", czyli darmowe książki, które trafiają do wszystkich szkół w Polsce w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek". Ten ogólnopolski projekt jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. W skład "Wyprawki" wchodzi książka Justyny Bednarek "Wnuczka antykwariusza" i broszura dla rodziców pt. "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem".
Dzień Tolerancji w naszej szkole :)
W naszej szkole z inicjatywy pedagoga szkolnego została przeprowadzona akcja edukacyjna o tolerancji. Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest obchodzony na całym świecie 16 listopada, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja– wartość, która czyni możliwym pokój– przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”. Różnorodność była, jest i będzie cechą charakterystyczną dla ludzkiej egzystencji. Mimo to bardzo trudno jest nam zaakceptować odmienność, często jesteśmy nietolerancyjni. Zmieniajmy nasze poglądy i wpajajmy dzieciom od najmłodszych lat poszanowanie drugiej osoby.
W minionym tygodniu zostały przeprowadzone zajęcia pt. Co to jest tolerancja? Uczniowie brali czynny udział w dyskusji o tolerancji , zaś uczniowie kl. VI wcielili się w reporterów i rozpytywali uczniów szkoły Czym według uczniów jest tolerancja ?, a Czego tolerować nie można. Celem podjętych działań było uwrażliwienie uczniów na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji, przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, doszukanie się przyczyn nietolerancji, kształtowanie postawy tolerancji wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Warto, aby nie tylko w tym dniu ale i w inne, zastanowić się nad własną postawą w stosunku do innych osób, nawet z naszego najbliższego otoczenia. Bądźmy empatyczni.
Święto Niepodległości
Dnia 10 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.
Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała Hymn państwowy. Następnie uczniowie z klasy 3,4 i 8 zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, aby uczcić 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.
Dopełnieniem odświętnej dekoracji był galowy strój wszystkich uczniów oraz biało-czerwone kotyliony.
Program artystyczny oraz scenografię przygotowali: p. Jadwiga Pedrycz i p. Piotr Januchta.
14
Wycieczka do kina "Moskwa"
W środę 8 listopada dzieci z przedszkola i klasy "0" wybrały się na wycieczkę do kina „Moskwa” w Kielcach, podczas której obejrzały bajkę pt. „Psi Patrol”. To opowieść o bohaterskich pieskach i o chłopcu którzy niosą pomoc potrzebującym.
Sympatyczne pieski od lat są ulubieńcami wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły, gdzie wspólnie dzieliliśmy się wrażeniami z obejrzanej bajki.
Akcja grabienia liści
Aktualnie jest czas jesienny, dlatego spadające bardzo intensywnie liście z drzew zalegają w wielu miejscach takich jak: ulice, chodniki, podwórka również na terenie przy szkole. Muszą więc być posprzątane, aby teren przy którym toczy się nasza codzienność był czysty i piękny. W związku z tym w 8 listopada uczniowie kl. VI przystąpili do akcji grabienia liści pod czujnym okiem wychowawczyni. Akcja zakończyła się pomyślne, teren przed szkołą został uporządkowany.
III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka– etap powiatowy
Głównym celem Olimpiady organizowanej przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty jest rozwijanie sprawności fizycznej, współdziałanie w zespole oraz świetna zabawa dzieci.
7 listopada 2023r. dzieci z zerówki wzięły udział w powiatowych eliminacjach III Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka, która odbyła się w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zagnańsku.
Mali zawodnicy z wielkim zaangażowaniem rywalizowali w czterech konkurencjach:
-Bieg z pałeczką sztafetową na dystansie 15 metrów.
-Tor przeszkód, na którym trzeba było przejść pod płotkiem lekkoatletycznym, następnie dobiec do szarfy, którą dziecko musiało w dowolny sposób przełożyć przez siebie oraz ominąć pachołek i wrócić do swojej drużyny.
-Skok w dal z miejsca, z odbiciem obunóż– o wyniku decydowała łączna długość wszystkich skoków, jakie wykonała cała drużyna.
-Rzut woreczkiem do koła hula– hop oddalonego o 3 metry od zawodników. Każde dziecko wykonywało po 3 rzuty. Liczyła się ilość celnych rzutów do celu.
W trakcie rywalizacji nie zabrakło sportowych emocji ,jak również dopingu, a przede wszystkim dobrej zabawy.
Mimo, że nie udało nam się zająć miejsca na podium, jesteśmy dumni z naszych małych sportowców. Najważniejsza jest zabawa ,a emocje na długo pozostaną nam w pamięci.
21
Wycieczka klas I- III
W dniu 3.11.2023r. uczniowie klas I– III wybrali się do kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach na przedstawienie teatralne „Przygody Koziołka Matołka”. Pogodne, rozśpiewane, żywiołowe i pełne uroku przedstawienie, którego główny bohater– Koziołek przemierzał świat, szukając swego miejsca na ziemi. Wychodzi cało z każdej opresji i przybywa do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, co dla niego najlepsze. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały przedstawienie, często reagowały śmiechem, śledząc losy bohatera. Wspólnie z aktorami, we wskazanych momentach chętnie śpiewały piosenkę Koziołka.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Bawialni AQQ. Godzina zabawy w sali, w której znajdowały się różne przeszkody i miejsca do aktywności, minęła bardzo szybko. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów, dmuchanych skakańców, armatek samochodów i koników.
14
Spotkanie z przedstawicielami KRUS
31.10.2023 odbyło się w szkole spotkanie klas 4-5 z przedstawicielami KRUS, na którym uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo i bezpiecznie zachowywać się i pracować w nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Panie z KRUSu zaprezentowały uczniom odpowiednie stroje i elementy zabezpieczające przed ewentualnymi niebezpiecznymi sytuacjami. Dzieci wzięły też udział w krótkim konkursie podsumowującym całe spotkanie i zdobyły nagrody w postaci sprzętu sportowego.
2
Wycieczka klas 5 i 6
W dnu 31 października uczniowie kl. V-VI uczestniczyli w wyciecze do teatru na spektakl. pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” przygotowaną przez Teatr Współczesny z Krakowa. Przedstawienie zostało zrealizowane z niezwykłą starannością. Aktorzy z oddaniem wcielili się w swoje role, a ich gra okazała się ekscytująca. Ogromne wrażenie wywarły na uczniach możliwość czynnego uczestnictwa w sztuce.
12
Dzień Dyni w świetlicy szkolnej.
Dzień Dyni w przedszkolu
31 października dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały „Dzień Dyni”. Przedszkolaki poznały jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo. Dynia zainspirowała wszystkich do wykonania prac plastycznych i zabaw muzyczno-ruchowych. Podczas „Dnia Dyni” poznaliśmy wielką różnorodność tego warzywa i wzbogaciliśmy naszą wiedzę na jej temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni: dyniowe memory, slalom dyniowy, skoki przez dynię oraz ziarnko do ziarnka. Odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu „DYNIOWE CUDAKI” na najciekawiej, najzabawniej ozdobioną dynię.
3
Dzień Dyni w zerówce
„Jak przyjemnie i wesoło
Kiedy dynia krąży wkoło.
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam.”
We wtorek 31 października w zerówce odbył się Dzień Dyni. Tego dnia królował oczywiście kolor pomarańczowy. Dzieci wzięły udział w licznych zabawach z udziałem dyni. Poza dyniowymi zabawami oraz dyniową nauką dzieci miały okazję spróbować pestek dyni i zupy dyniowej. Na zakończenie wykonały prace plastyczne z dynią w roli głównej. To był bardzo udany dzień .
15
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE „SILNA MAŁA MRÓWECZKA”
31 października w klasach I-III odbyły się zajęcia profilaktyczne pt. „Silna mała mróweczka” prowadzone przez Panią psycholog- mgr Dominikę Adamczyk z Centrum Działań Profilaktycznych .
Zaburzona samoocena u dzieci wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Brak wiary we własne siły skutkuje gorszym funkcjonowaniem poznawczym, przygnębieniem i nieumiejętnością przyjmowania krytyki. Dzieci mogą się częściej denerwować, oszukiwać w trakcie gier z rówieśnikami, domagać się ciągłej uwagi ze strony dorosłych bądź też dokuczać innym.
Warsztaty miały na celu budowanie optymistycznej postawy, która prowadzi do zwiększonej pewności siebie, przeświadczenia o skuteczności własnych działań, wytrwałości, a także tolerancji i szacunku dla innych.
3
Kamienie na szaniec
30.10.2023 Uczniowie klas 7 i 8 mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez Kielecki Teatr Lektur i zaprezentowany w WDK Kielce. Była to sceniczna adaptacja książki, lektury szkolnej, Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Wszelkie informacje dotyczące konkursu w linkach poniżej:
Do Hymnu!
Dnia 26 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach- Scholasterii odbyło się przesłuchanie konkursowe w ramach VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Zadanie konkursowe polegało na grupowym wykonaniu jednogłosowo Hymnu Państwowego oraz dwóch pieśni hymnicznych w obecności jury lokalnego.
W nagraniu wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły od klasy I do VIII. Odśpiewali hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, Rotę oraz pieśń „Marsz Polonia”. Skład jury lokalnego z ramienia Narodowego Centrum Edukacji stanowili profesor Krzysztof Kozłowski oraz profesor Barbara Sobolczyk z Akademii Muzycznej w Łodzi. Natomiast dopiero jury centralne na podstawie nagrań wyłoni szkoły, które uzyskały największą liczbę punktów. Ocenie podlegają;
- technika wykonawcza (intonacja, rytm, jednorodność brzmienia, znajomość i czytelność tekstu w odbiorze,
- całościowe wrażenie artystyczne (zbudowanie formy repertuaru, kontakt dyrygenta z zespołem, oddziaływanie na publiczność),
- liczba śpiewających uczniów.
Stutrzydziestoosobowym zespołem dyrygował nauczyciel muzyki Daniel Kozłowski.
Na nagraniu obecny był Wójt Gminy Masłów Tomasz Lato, który pogratulował udziału w konkursie, ponieważ jest to element edukacji patriotycznej ważny nie tylko ze względu na popularyzatorski charakter i bardzo liczny udział uczniów, ale też dlatego, że integruje młodych ludzi, buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, a także zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo i do zainteresowania historią Polski.
31
Ślubowanie klasy pierwszej
Archiwum Aktualności