31.10.2023 odbyło się w szkole spotkanie klas 4-5 z przedstawicielami KRUS, na którym uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo i bezpiecznie zachowywać się i pracować w nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Panie z KRUSu zaprezentowały uczniom odpowiednie stroje i elementy zabezpieczające przed ewentualnymi niebezpiecznymi sytuacjami. Dzieci wzięły też udział w krótkim konkursie podsumowującym całe spotkanie i zdobyły nagrody w postaci sprzętu sportowego.
Wycieczka klas 5 i 6
W dnu 31 października uczniowie kl. V-VI uczestniczyli w wyciecze do teatru na spektakl. pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” przygotowaną przez Teatr Współczesny z Krakowa. Przedstawienie zostało zrealizowane z niezwykłą starannością. Aktorzy z oddaniem wcielili się w swoje role, a ich gra okazała się ekscytująca. Ogromne wrażenie wywarły na uczniach możliwość czynnego uczestnictwa w sztuce.
12
Dzień Dyni w przedszkolu
31 października dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały „Dzień Dyni”. Przedszkolaki poznały jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo. Dynia zainspirowała wszystkich do wykonania prac plastycznych i zabaw muzyczno-ruchowych. Podczas „Dnia Dyni” poznaliśmy wielką różnorodność tego warzywa i wzbogaciliśmy naszą wiedzę na jej temat. Wzięliśmy udział w licznych zabawach z udziałem dyni: dyniowe memory, slalom dyniowy, skoki przez dynię oraz ziarnko do ziarnka. Odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu „DYNIOWE CUDAKI” na najciekawiej, najzabawniej ozdobioną dynię.
3
Dzień Dyni w zerówce
„Jak przyjemnie i wesoło
Kiedy dynia krąży wkoło.
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam.”
We wtorek 31 października w zerówce odbył się Dzień Dyni. Tego dnia królował oczywiście kolor pomarańczowy. Dzieci wzięły udział w licznych zabawach z udziałem dyni. Poza dyniowymi zabawami oraz dyniową nauką dzieci miały okazję spróbować pestek dyni i zupy dyniowej. Na zakończenie wykonały prace plastyczne z dynią w roli głównej. To był bardzo udany dzień .
15
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE „SILNA MAŁA MRÓWECZKA”
31 października w klasach I-III odbyły się zajęcia profilaktyczne pt. „Silna mała mróweczka” prowadzone przez Panią psycholog- mgr Dominikę Adamczyk z Centrum Działań Profilaktycznych .
Zaburzona samoocena u dzieci wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Brak wiary we własne siły skutkuje gorszym funkcjonowaniem poznawczym, przygnębieniem i nieumiejętnością przyjmowania krytyki. Dzieci mogą się częściej denerwować, oszukiwać w trakcie gier z rówieśnikami, domagać się ciągłej uwagi ze strony dorosłych bądź też dokuczać innym.
Warsztaty miały na celu budowanie optymistycznej postawy, która prowadzi do zwiększonej pewności siebie, przeświadczenia o skuteczności własnych działań, wytrwałości, a także tolerancji i szacunku dla innych.
3
Kamienie na szaniec
30.10.2023 Uczniowie klas 7 i 8 mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez Kielecki Teatr Lektur i zaprezentowany w WDK Kielce. Była to sceniczna adaptacja książki, lektury szkolnej, Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Wszelkie informacje dotyczące konkursu w linkach poniżej:
Do Hymnu!
Dnia 26 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach- Scholasterii odbyło się przesłuchanie konkursowe w ramach VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Zadanie konkursowe polegało na grupowym wykonaniu jednogłosowo Hymnu Państwowego oraz dwóch pieśni hymnicznych w obecności jury lokalnego.
W nagraniu wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły od klasy I do VIII. Odśpiewali hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, Rotę oraz pieśń „Marsz Polonia”. Skład jury lokalnego z ramienia Narodowego Centrum Edukacji stanowili profesor Krzysztof Kozłowski oraz profesor Barbara Sobolczyk z Akademii Muzycznej w Łodzi. Natomiast dopiero jury centralne na podstawie nagrań wyłoni szkoły, które uzyskały największą liczbę punktów. Ocenie podlegają;
- technika wykonawcza (intonacja, rytm, jednorodność brzmienia, znajomość i czytelność tekstu w odbiorze,
- całościowe wrażenie artystyczne (zbudowanie formy repertuaru, kontakt dyrygenta z zespołem, oddziaływanie na publiczność),
- liczba śpiewających uczniów.
Stutrzydziestoosobowym zespołem dyrygował nauczyciel muzyki Daniel Kozłowski.
Na nagraniu obecny był Wójt Gminy Masłów Tomasz Lato, który pogratulował udziału w konkursie, ponieważ jest to element edukacji patriotycznej ważny nie tylko ze względu na popularyzatorski charakter i bardzo liczny udział uczniów, ale też dlatego, że integruje młodych ludzi, buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, a także zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo i do zainteresowania historią Polski.
31
Wizyta Weterynarza
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły pana Konrada Dzięcioła, miejscowego weterynarza. Celem jego wizyty było poznanie pracy weterynarza i zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, a także kształtowanie postaw pozytywnych w stosunku do zwierząt.
Dzieci poznały zasady postępowania w kontaktach ze zwierzętami, aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych zdarzeń. Pan weterynarz przyniósł ze sobą różne narzędzia, których używa w codziennej pracy. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, zadawały pytania dotyczące zwierząt i pracy weterynarza. Spotkane miało również uzmysłowić dzieciom, że zwierzę nie jest zabawką, czuje, pragnie i cierpi, jak człowiek. Nasi uczniowie również przez cały październik organizują zbiórkę karmy i innych potrzebnych rzeczy, które później dostarcza do schroniska dla zwierząt.
2
Dzieci listy piszą, zwykłe, polecone...
W związku z przypadającym 18 października Dniem Poczty Polskiej i Dniem Listonosza, dzieci z naszej Świetlicy Szkolnej wzięły udział w akcji wymiany listownej i pocztówkowej ze Szkołą Podstawową im. A. Mickiewicza w Gdańsku oraz ze Świetlicą Caritas "Pod Dobrym Aniołem" w Przemkowie (woj. Dolnośląskie).
Wraz z Panią Kasią poznały sztukę pisania listów i utrwaliły zasady prowadzenia korespondencji. W kilku słowach opowiedziały o sobie oraz kolorowo ozdobiły swoje koperty.
PS. Mamy nadzieję, że jest to dobra okazja do nawiązania nowych listowych znajomości, a być może również do powstania przyjaźni...
7
Świetlica
"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,
projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,
przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta."
Jan Paweł II
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Zdrowie psychiczne definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”. Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty, kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są coraz poważniejszym zagrożeniem na całym świecie.
Jak zadbać o utrzymanie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia każdego dnia ?
Jak dbać o swoją kondycję psychiczną? Oto kilka wskazówek jakie otrzymali nasi uczniowie:
- Bądź aktywny – ruszaj się.
- Odżywiaj się zdrowo.
- Dbaj o sen – wysypiaj się.
- Dbaj o relacje z innymi.
- Myśl dobrze o sobie i bądź życzliwy dla innych.
- Nie porównuj się z innymi.
- Pozwól sobie na odpoczynek.
- Rób to, co lubisz – dbaj o swoje pasje.
- Stawiaj sobie wyzwania.
- Ucz się nowych rzeczy.
- Korzystaj z pomocy innych.
- Korzystaj ze światła słonecznego – pamiętaj o witaminie D.
W ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego w naszej szkole zorganizowano następujące działania promujące dobre samopoczucie oraz dobrostan psychiczny:
- Przygotowano gazetkę informacyjną na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomości wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy.
- Przeprowadzono akcję „Słoik pozytywnych myśli” dla klas 1-8.
- Uczniowie klasy 6 uczestniczyli w spacerze na godzinie wychowawczej.
- Zorganizowano w klasach 4-5 zajęcia warsztatowe przeprowadzone przez pedagoga szkolnego, pt. ”Jak dbać o zdrowie psychiczne?”
- Ogłoszono i rozstrzygnięto konkurs profilaktyczny pt;”Tak to widzę, tak mam- zdrowie psychiczne”
- Zorganizowano w świetlicy szkolnej dzień gier planszowych w ramach wzmacniania pozytywnych relacji rówieśniczych.
- W gabinecie pedagoga zorganizowano dla młodszych klasach kącik relaksacyjny, gdzie dzieci mogły się wyciszyć i odpocząć od szkolnego hałasu.
- Na holu naszej szkoły pojawiła się również specjalna skrzynka, do której każdy z nas (zarówno dziecko, jak i dorosły) mógł wrzucić karteczkę ze swoim marzeniem. Ważne jest bowiem, by pamiętać, że marzenia się spełniają – pod warunkiem, że odrzucimy wszelkie przekonania, takie jak: „to się nie uda” czy „to jest niemożliwe”. Dla naszego dobrego samopoczucia istotne jest, żeby czasem wyjść poza codzienne ograniczenia i zacząć myśleć o tym, co chcielibyśmy osiągnąć. Z kolei, aby marzenia się spełniły, w pierwszej kolejności trzeba je wypowiedzieć.
Mamy nadzieję, że wszelkie zorganizowane inicjatywy w tym zakresie spowodowały, iż nasi uczniowie w sposób świadomy zadbają o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie swoje oraz swoich kolegów i koleżanek.
8
Ognisko integracyjne
Grupa Pszczółek i Misiów 5 października wspólnie z rodzicami bawiła się na ognisku integracyjnym. Wszyscy przynieśli ze sobą piękną pogodę i dobry humor. Rodziny wzięły udział w zabawach integracyjnych, podczas których dzieci śpiewały znane piosenki, a rodzice mieli okazję do bliższego poznania się i wspólnego udziału w zabawach. Było bardzo wyczekiwane wspólne ognisko i pieczenie smacznych kiełbasek. Rodzinny nastrój i wspaniała atmosfera sprawiły, że dzień ten był wyjątkowy, zarówno dla dzieci jak i rodziców.
10
Wizyta u stomatologa
W ramach realizacji programu wychowawczo – profilaktycznego uczniowie naszej szkoły wybrali się do gabinetu stomatologicznego na przegląd ząbków. Celem wycieczki było uświadomienie konieczności dbania o zęby i higienę jamy ustnej oraz przestrzegania zdrowej diety. Pani stomatolog przyjęła nas bardzo serdecznie.
Dzieci miały okazję zobaczyć sprzęt i narzędzia, którymi na co dzień w swojej pracy posługuje się dentysta. Wysłuchaliśmy pogadanki na temat prawidłowego mycia zębów, jak również zobaczyliśmy praktyczny pokaz prawidłowego mycia zębów. Każde dziecko miało zrobiony przegląd dentystyczny.
11
Biblioteka
4 października odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klasy 1 w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. Przed złożeniem uroczystego ślubowania czytelnika, dzieci musiały wykazać się znajomością bajek i baśni, rozpoznać literackie rekwizyty i poznać zasady, jakie obowiązują w szkolnej bibliotece. Każde dziecko otrzymało zakładkę i mogło wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Życzymy miłej lektury!
2
Dzień Chłopaka
Wspólny wyjazd uczniów klasy 4-6 do kręgielni w Kielcach był wspaniałym sposobem do uczczenia Dnia Chłopaka, który obchodziliśmy 30 września. Na miejscu sprawnie podzieliliśmy się na grupy grające na poszczególnych torach i ruszyła zdrowa i pełna energii rywalizacja. Każdy cieszył się swoim małym sukcesem. Jedni, bo pierwszy raz grali w kręgle, inni – bo zdobywali wysokie noty. Były brawa, okrzyki i oczywiście nie zabrakło zwiedzania Galerii. Wszyscy wróciliśmy pełni niesamowitych wrażeń i miłych wspomnień.
6