28 czerwca podczas Święta Wody w Kielcach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja przygoda z kielecką kranówką.” Konkurs został zorganizowany przez Wodociągi Kieleckie i miał na celu uświadomienie dzieciom skąd mamy wodę w domach, jak ważna ona jest dla życia oraz zachęcenie do pica „kranówki”. Miło nam poinformować, że laureatami konkursu zostali: Klara Borek, Olga Janus, Igor Kołomański, Nina Raczyńska i Wojciech Borek. Gospodarzem wydarzenia był pan Henryk Milcarz prezes Wodociągów Kieleckich, który wraz z Wójtem Tomaszem Lato składali dzieciom gratulacje i wręczali nagrody.
Aktualności
Moja przygoda z kielecką kranówką
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025
74
"Ostatni raz z moją klasą"
68
Przywołujemy Lato🌞
Robimy lemoniadę 🍋🟩🍋
Wakacje tuż tuż, dlatego wspólnie z dzieciakami uczęszczającym na świetlicę szkolną postanowiliśmy Przywołać Lato wykonując pyszną domową lemoniadę 🍋🍋🟩🌞
Uczestnicy z zaangażowaniem wyciskali cytryny, kroili owoce i mieszali składniki. Każdy miał okazję spróbować kompozycji smakowej, dodając miętę, miód, kostki lodu i ulubione owoce.
🌞Atmosfera była radosna i letnia, a wspólne degustowanie lemoniady sprawiło wszystkim wiele przyjemności. Zajęcia nie tylko pobudziły smak, ale także wprowadziły uczestników w wakacyjny nastrój.
K.M-K
27
Defibrylator przed szkołą
Przed wejściem głównym do naszej szkoły został zawieszony automatyczny defibrylator, który zakupiono ze środków funduszu sołeckiego. Jest to urządzenie wspomagające proces resuscytacji krążeniowo oddechowej. Poniżej zamieszczamy link do filmu instruktażowego jak należy używać defibrylatora. Defibrylator AED - jak używać? Film instruktażowy i ważne informacje - Pierwsza Pomoc | AEDMAX.PL - YouTube
Wycieczka Beskidy- Inwałd
W dniach 12–13 czerwca 2025 r. uczniowie klas 2, 3 i 4 uczestniczyli w pełnej atrakcji i niezapomnianych wrażeń dwudniowej wycieczce w Beskidy. Program wyjazdu był bogaty i różnorodny – łączył edukację, kulturę, zabawę oraz bliski kontakt z naturą.
Dzień 1 – 12 czerwca
Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej – Chatę Kawuloka w Istebnej, gdzie mieli okazję poznać życie dawnych górali, tradycyjne instrumenty pasterskie oraz usłyszeć opowieści o beskidzkich zwyczajach. Było to niezwykle barwne i inspirujące spotkanie z lokalną kulturą.
Następnie udaliśmy się na Trójstyk – miejsce, gdzie stykają się granice Polski, Czech i Słowacji. Krótki spacer i możliwość symbolicznego „stanięcia” w trzech państwach jednocześnie zrobiły duże wrażenie na młodych podróżnikach.
Kolejnym punktem programu było Centrum Pasterskie w Koniakowie, gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach artystycznych. Każdy uczeń własnoręcznie wykonał pamiątkowy magnes w kształcie owcy – było przy tym mnóstwo radości, kreatywności i dumy z efektów własnej pracy.
Wieczorem, po zakwaterowaniu uczniowie spędzili czas przy ognisku, bawiąc się i integrując w przyjaznej, górskiej atmosferze.
Dzień 2 – 13 czerwca
Drugiego dnia wycieczki udaliśmy się do Wisły, gdzie pierwszym punktem programu było zwiedzanie słynnej skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Malince. Dla wielu uczniów była to pierwsza okazja, by zobaczyć na żywo obiekt tej rangi.
Następnie przespacerowaliśmy się po wiślańskim rynku, nie zabrakło czasu na pamiątki i zdjęcia, a największą atrakcją okazała się figura Adama Małysza wykonana z czekolady, która wywołała ogromne zainteresowanie i uśmiechy na twarzach dzieci.
Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Parku Rozrywki Świat Marzeń w Inwałdzie, gdzie uczniowie zwiedzili Park Miniatur z makietami najsłynniejszych budowli z całego świata, a następnie skorzystali z atrakcji Lunaparku. Był to prawdziwy hit wyjazdu – karuzele, kolejki, zjeżdżalnie, kino 5D, komnata strachu i mnóstwo dobrej zabawy!
Pełni emocji, uśmiechów i wspaniałych wspomnień wróciliśmy wieczorem do Mąchocic Scholasterii. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.
57
Wycieczka do Magicznych Ogrodów
W dniu 12 czerwca 2025 r. uczniowie klasy 0 i klasy I wzięli udział w wycieczce do Magicznych Ogrodów – tematycznego parku rodzinnego położonego w Janowcu. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z animatorem, który w ciekawy sposób oprowadził je po bajkowym świecie pełnym niezwykłych postaci i atrakcji.
Dzieci aktywnie brali udział w zabawach i korzystali z dostępnych urządzeń rekreacyjnych, rozwijając przy tym sprawność fizyczną i integrując się z rówieśnikami.
W trakcie wycieczki dzieci zjadły smaczny dwudaniowy obiad, który pozwolił im nabrać sił do dalszej zabawy.
Wycieczka przebiegła w miłej, radosnej atmosferze i dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.
57
Zawody Lekkiej Atletyki
Dnia 11 czerwca odbyły się Indywidualne Zawody Lekkiej Atletyki na szczeblu wojewódzkim roczników 2012-2013 oraz 2014 i młodszych.
Gminę Masłów reprezentowali uczniowie SP w Mąchocicach-Scholasterii (Rubak Szymon, Kosiarski Adrian, Brzoza Antoni, Wzorek Marcel, Krawczyk Radosław, Suchogórski Jan) oraz SP w Masłowie.
Sportowcy pokazali się z bardzo dobrej strony Marcel Wzorek został mistrzem województwa w biegu na 600m, natomiast mistrzynią województwa w skoku wzwyż została uczennica szkoły z Masłowa. Sportowcom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników oraz życzymy kolejnych sukcesów.
Opiekunami zawodników byli Piotr Januchta SP Mąchocice-Scholasteria oraz Józef Kłos SP Masłów.
Zakończenie projektu ABC EMPATII
W środę 11 czerwca tematem o bliznach zakończyliśmy realizację projektu
„ABC EMPATII, BO WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI”.
W projekcie brały udział dzieci z przedszkola , zerówki i klasy I.
Celem projektu było dostarczenie dzieciom informacji na temat osób z różnymi niepełnosprawnościami, objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu, pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia oraz kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci. Dzieci podczas zajęć razem z bohaterami książki „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” Zosią i Maksem uczyły się empatii do osób, które zmagają się z różnymi niepełnosprawnościami , wcielały się w osoby niedosłyszące , niewidome aby móc zrozumieć jak czuje się taka osoba np. podczas zabawy. Nauczyły się podstawowych zwrotów języka migowego, wiedzą że nasze słowa mają znaczenie i mogą na zawsze pozostawić blizny w psychice człowieka.
Oficjalne zakończenie projektu odbyło się w poniedziałek 16 czerwca , podczas którego uczestnicy otrzymali dyplomy.
40
Konkurs z okazji obchodów Roku Stefana Żeromskiego
Poznaliśmy laureatów dwóch konkursów skierowanych do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Masłów zorganizowanych z okazji obchodów Roku Stefana Żeromskiego. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii, która zorganizowała konkurs.
Do konkursów zgłosili się uczniowie szkół w Brzezinkach, Masłowie, Mąchocicach-Scholasterii. I Gminny Konkurs Literacki „O pióro Stefana Żeromskiego” skierowany do klas IV – VIII polegał na napisaniu twórczego opowiadania poświęconemu oprowadzaniu po Żeromszczyźnie lub kartki z pamiętnika na podstawie opisującej dzień spędzony ze Stefanem Żeromskim. Młodsi uczniowie z klas I – III mogli zmierzyć się ze stworzeniem laurki dla Stefana Żeromskiego lub wierszem nawiązującym do dzieciństwa pisarza. Koordynatorkami konkursu były nauczycielki: Jadwiga Pedrycz, Justyna Drzewicz-Karyś. Drugi konkurs pod nazwą „Zainspiruj się tytułem” polegał na wykonaniu pracy plastycznej zainspirowanej dziełami pisarza. Koordynatorką konkursu była Kamila Walkowiak.
Podczas rozstrzygnięcia poznaliśmy laureatów. Nagrody wręczały wspólnie wicewójt Monika Dolezińska-Włodarczyk oraz Joanna Broniek, dyrektor szkoły. I Gminny Konkurs Literacki „O pióro Stefana Żeromskiego” zakończył się wyłonieniem trzech równorzędnych laureatów. W kategorii klas VII-VIII: Nadia Szczukiewicz (SP Masłów), Malwina Januchta (SP Brzezinki), Amelia Ciołak (SP Mąchocice-Scholasteria). Wyróżnienia otrzymali: Iga Kułak (SP Masłów), Krzysztof Bracha (SP Brzezinki), Aleksandra Wrona (SP Mąchocice-Scholasteria). W kategorii klas IV-VI laureatami zostali: Magdalena Bednarska (SP Masłów), Patryk Wąsowski (SP Brzezinki), Kacper Cedro (SP Mąchocice-Scholasteria). Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Kij (SP Masłów), Amelia Białowąs (SP Brzezinki), Miłosz Perlak (SP Mąchocice-Scholasteria). W kategorii klas I-III (laurki) laureatami zostali Szymon Ksel (SP Brzezinki), Aleksander Mrozik (SP Mąchocice-Scholasteria). Wyróżnieni zostali Hanna Fąfara (SP Brzezinki), Aleksander Brzoza (SP Mąchocice-Scholasteria). Wa kategorii „Wiersz o dzieciństwie Stefana Żeromskiego” wygrała Hanna Fąfara (SP Brzezinki).
Zainspiruj się tytułem” w kategorii klas I-III przyznano równorzędne nagrody. Otrzymali je Patryk Woźniakiewicz (SP Brzezinki), Maja Prędota (SP Mąchocice-Scholasteria). Wyróżnienia otrzymali Leon Dusza (SP Brzezinki), Philip Kaleta (SP Mąchocice-Scholasteria). W kategorii klas IV-VIII przyznano równorzędne nagrody. Laureatami zostali: Nadia Szczukiewicz (SP Masłów), Patrycja Pałys (SP Mąchocice-Scholasteria), Zuzanna Korus (SP Brzezinki). Wyróżnienia otrzymały: Zofia Jaros (SP Brzezinki), Maja Cedro (SP Masłów). Do wszystkich powędrowały dyplomy, książki Stefana Żeromskiego oraz klasyka literatury dziecięcej.
Na zakończenie uczniowie szkoły w Mąchocicach-Scholasterii zaprezentowali premierowe przedstawienie „Powrót do Ciekot” inspirowane życiem Stefana Żeromskiego, w którego rolę wcielił się Bruno Cendrowicz. W spektaklu wzięli udział uczniowie klasy IV. Za scenariusz i reżyserię odpowiadały nauczycielki Monika Jaros i Olga Zawodnik-Purtak, scenografię przygotowała Katarzyna Marcisz-Kmieć, akompaniament zapewnił Daniel Kozłowski.
Gościem rozstrzygnięcia konkursu był Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom", który zapowiedział, że już we wrześniu uczniowie SP im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach- Scholasterii wezmą udział w wyjątkowym projekcie poświęconym Stefanowi Żeromskiemu, na który "Szklany Dom" pozyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
autor artykułu: Gmina Masłów
60
CERN na wyciągnięcie ręki
Ciekawe linki:
Jaką jesteś cząstką? Gra https://scoollab.web.cern.ch/sites/default/files/Particle_v2/index.html
Wirtualna podróż LHC, CMS https://www.youtube.com/watch?v=NBrVCBCEVfk
Detektor ATLAS minecraft https://atlascraft.web.cern.ch/atlascraft/
Po wizycie Szymona Jarosa w ramach Polish Teacher Programme 2025 w CERN wiedza i umiejętności tam zdobyte zostały przetransferowane do naszej szkolnej społeczności. Na przełomie maja i czerwca odbyło się 6 lekcji i 6 warsztatów dla dzieci i dorosłych mających przybliżyć działania i eksperymenty CERN. Wychowankowie mogli odbyć wirtualną podróż po LHC. Dla większości uczniów były to pierwsze kroki w kierunku poznania budowy materii i zależności w mikroświecie, wysokiej technologii, modelu standardowego w fizyce. Podczas warsztatów dzieci wykonały klasowe książeczki o cząsteczkach wszechświata, detektorze ATLAS, a starsi analizowali dane z eksperymentów w poszukiwaniu bozonu Higgsa. Bardzo pomocna była edukacyjna strona CERN https://educational-resources.web.cern.ch/
Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki Ośrodkowi Rozwoju Edukacji https://ore.edu.pl/ , CERN https://teacher-programmes.web.cern.ch/polish-teacher-programme
12
Moto- piknik
W poniedziałek 9 czerwca 2025 roku w Kielcach, przy ul. Cmentarnej 5A, uczniowi klasy VII-VIII wzięli udział w Moto-Piknik. Wydarzenie było zorganizowane przez Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach oraz firmę Auto-Adamczak pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca lakiernika i blacharza samochodowego. Mieli możliwość samodzielnego malowania maski samochodowej. Uczestniczyli w pokazie mieszania farb oraz skorzystali z doradztwa zawodowego.
9
Ognisko integracyjne rodziców i uczniów klasy II
Właściwie zagospodarowany czas wolny to ruch na świeżym powietrzu oraz zabawa z rówieśnikami i rodzicami. O tym właśnie przekonali się uczestnicy ogniska integracyjnego w dniu 7 czerwca 2025 r.
Spotkanie rozpoczęło się od gry terenowej „Azymut na Żeromskiego” prowadzonej przez p. Martę Pajdo, były to zajęcia podczas których dzieci poznały fragmenty książki W. Purtaka „Kto mieszka w dworku?”, ale też nauczyły się podstaw tradycyjnej nawigacji - określania kierunków świata i czytania map.
W czasie gdy dzieci świetnie spędzały czas, zdobywając kolejne słowo klucz, ich rodzice wykazali się dobrą organizacją przygotowując ognisko i poczęstunek. Spotkanie minęło w miłej i sympatycznej atmosferze oraz dostarczyło wiele radości. Humor dopisywał każdemu, zarówno tym młodszym jak i starszym. Rodzinny nastrój i wspaniała atmosfera sprawiły, że dzień ten był wyjątkowy, zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Podczas takich spotkań mamy możliwość przełamywania barier między szkołą a rodzicami, nawiązywania relacji między rodzicami, wzbogacenia informacji o naszych wychowankach, a co najważniejsze doprowadzenia do wspólnej odpowiedzialności za wychowanie podopiecznych.
Za organizację, pomoc i udział w ognisku oraz dobry humor dziękujemy wszystkim rodzicom uczniów klasy II, szczególnie p. Marcie Pajdo i p. Łukaszowi Gruba.
Wychowawczyni klasy II Anna Salwerowicz
13
Karta rowerowa
6 czerwca 9 uczniów naszej szkoły spełniło wymagania do zdobycia karty rowerowej.
Gratulacje.
4
Występy klas 0-3 dla rodziców z okazji Dnia Dziecka.
Skrót występów KARAOKE na Pikniku Szkolnym
Dzisiejszy Dzień Dziecka w naszej szkole obfitował w wiele talentów wokalnych. Oto skrót z występów konkursu Karaoke.
Piknik Rodzinny, czyli Dzień Dziecka w naszej szkole
97
Pobiegli śladem młodego Żeromskiego już 30 raz!
III miejsce w powiecie dla Kornelii w konkursie plastycznym organizowanym przez KRUS Kielce.
We czwartek, 29 maja, w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” imienia Stefana Karskiego w Kielcach odbyła się uroczysta gala podsumowująca 15. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży „Wioski bez troski” oraz 6. edycję towarzyszącego mu konkursu na rymowankę. Organizatorem wydarzenia był Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w Kielcach🎨🌿.
Z radością informujemy, że Kornelia Kmieć, uczennica klasy 2, zdobyła III miejsce w powiecie kieleckim.
W konkursie oprócz Kornelki wzięli udział Aleksander Brzoza oraz Ksawery Pyczek z klasy 2.
🌾Celem konkursu było kształtowanie świadomości w zakresie bezpiecznego życia i pracy na wsi, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom przy pracach rolniczych oraz chorobom zawodowym.
🌾Wydarzenie, zorganizowane przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach, po raz kolejny połączyło sztukę z edukacją na temat bezpieczeństwa na wsi.
K.M-K
1
Gratulacje dla Laureata
Z ogromną radością i dumą składamy gratulacje Józefowi Kapuścińskiemu, uczniowi Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego, za zdobycie tytułu Laureata w Konkursie Biblijnym ze znajomości Ewangelii św. Łukasza.
Finał konkursu odbył się 28 maja 2025 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach*.
Twoja wiedza, zaangażowanie oraz głęboka refleksja nad Pismem Świętym są godne najwyższego uznania.
Niech Ewangelia, którą tak pięknie zgłębiasz, prowadzi Cię przez życie, niosąc światło, mądrość i wewnętrzny pokój.
Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!
Dyrekcja, Nauczyciele i cała Społeczność Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego.
Archiwum Aktualności