Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
We wtorek 3 grudnia w ramach projektu „ABC EMPATII” dzieci z przedszkola, zerówki i klasy I obchodziły Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.
Celem obchodów tego dnia było przybliżenie dzieciom problemów osób z niepełnosprawnością ruchową.
W trakcie zajęć i zabaw pogłębiały swoją wiedzę na temat niepełnosprawności ruchowej oraz wcielały się w role osób z tą niepełnosprawnością. Poznały z jakimi trudnościami stykają się te osoby w życiu codziennym i jak można im pomóc w różnych sytuacjach.
To był dzień pełen refleksji i rozmów, które uczą nas wszystkich, że warto budować świat pełen zrozumienia i empatii.
49
🎄W naszej szkole powoli zaczynamy czuć świąteczny klimat🧑🎄
🎄Zostaliśmy zgłoszeni do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach na Najpiękniejszą Choinkę Bożonarodzeniową.
Dekoracje i ozdoby choinkowe zostały wykonane przez uczniów uczęszczających na świetlicę szkolną pod okiem p. Katarzyny Marcisz-Kmieć.
🎄 Od poniedziałku 8 grudnia rusza kiermasz bożonarodzeniowy organizowany przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Kamilą Walkowiak. Dekoracje i stroiki zostały wykonane samodzielnie przez uczniów naszej szkoły na lekcjach plastyki i techniki.
💚Dochód z kiermaszu zostanie przekazany na cel charytatywny.
K.M-K
Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli Andrzejki w naszej szkole
Dzięki Samorządowi Uczniowskiemu oraz pomocy starszych koleżanek i kolegów, piątek w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb, zabaw Andrzejkowych oraz tańca.
Każdy uczestnik Andrzejkowych szaleństw z zaciekawieniem przyglądał się papierowemu sercu, na którym znajdowało się imię przeznaczonej mu przez los sympatii, losował magiczne kule z nazwami zawodów przyszłości oraz poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Dodatkowo zorganizowany był kącik ,gdzie uczniowie mogli ozdobić swoje ręce świecącymi w ciemności tatuażami, a dziewczynki miały możliwość zaplecenia kolorowych warkoczyków. Nie zapomnieliśmy również o klasach IV-VIII, które miały zorganizowaną zabawę Andrzejkową w godzinach popołudniowych.
Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Opiekun samorządu uczniowskiego Kamila Walkowiak
104
Andrzejki w przedszkolu
Świeca marszczy złoty nos, z każdej strony kapie wosk,
Cienie tłoczą się co krok, już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam – pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki, cienie – czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach: czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie czarne koła przy karecie.
Czarny paź przed bramą staje, czarną róże nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy ty? Komu z nas się spełnią sny?
Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka i właśnie z tego powodu 29 listopada Pszczółki i Misie uczestniczyły w zabawie andrzejkowej.
W magicznym nastroju, przy blasku świec odbyło się wiele zabaw i wróżb, dzięki którym mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło również zabawy przy muzyce oraz słodkiego poczęstunku.
Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one przedszkolakom wiele radości .
19
Widzę siebie w tym zawodzie! Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym.
29 listopada 2024r. w ramach projektu „Widzę siebie w tym zawodzie!” Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym, pracownicy WUP w Kielcach poprowadzili warsztaty w naszej szkole z zakresu doradztwa zawodowego. Uczestniczący w nich uczniowie dzięki technologii VR, mogli poznać wirtualny świat danego zawodu oraz wykonać charakterystyczne dla niego czynności. Wykreowanie sztucznej rzeczywistości pozwoliło „zanurzyć” uczniów w wirtualnym świecie danego zawodu, okazało się też szczególnie istotne w treningu funkcji poznawczych i symulacji prawdziwych sytuacji w zawodzie.
Projekt otworzył przed naszymi uczniami możliwość zdobycia ważnej dla nich wiedzy i skonfrontował oczekiwania ze stanem rzeczywistym.
W projekcie wzięli udział uczniowie z klas: VII, VIII
6
Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Przedszkolaki, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały bajki “O Misiu, który nie mógł zasnąć”, brały udział w misiowych zabawach matematycznych i wykonały pracę plastyczną- portret misia. Nie zabrakło tańców i zabaw z misiami przy muzyce. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.
5
Jesienne cuda z liści
🍁Na początku listopada rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt: Jesienne cuda z liści, organizowany przez świetlicę szkolną dla uczniów klas 0-4.
🍂Celem konkursu było zachęcenie najmłodszych uczniów do zwrócenia uwagi na zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie jesienią oraz piękno jesiennych liści. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej w formacie A4 z liści.
🍁Na największą pochwałę, uznanie oraz gratulację zasługują prace Laury z kl. 0, Marii z kl.1, Kornelii z kl.2 i Błażeja z kl. L2.
🍂Wszyscy uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni dyplomami oraz nagrodzeni upominkami.
🍁 Dziękuję za udział i zaangażowanie w konkursie. Gratuluję kreatywności i twórczości.
Zachęcam do udziału w kolejnych konkursach i rozwijania swoich zdolności i zainteresowań.
K.M-K🍂
Jesienna ścieżka sensoryczna
🍁Nasze Świetliczaki w pełni wykorzystali przyniesiona zajęcia dary jesieni😉
🍂Zgromadzone kasztany, liście, żołędzie, mech, gałązki świerkowe, szyszki, patyczki wykorzystaliśmy do zrobienia pięknych prac plastycznych, ale także do wykonania naszej jesiennej ścieżki sensorycznej.
🍁Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową i przede wszystkim stymuluje receptory.
🍂 Uczniowie z wielką frajdą wielokrotnie kroczyli po ścieżce bez butów, a ci odważniejsi bez skarpetek😉
🍁Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko.
🍂Spacer po wyznaczonej trasie sprawił dzieciom mnóstwo frajdy, co widać na krótkim filmiku😁
Wycieczka kl 1-3 do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl „Kot w butach”.
Dnia 19 listopada 2024 roku uczniowie klas 1-3 wybrali się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na spektakl „Kot w butach”.
Jak z biedaka zrobić bogacza? Jak bez magicznej mocy pokonać okrutnego Czarnoksiężnika? Albo bez majątku, szlachetnego urodzenia i władzy zdobyć serce królewny?
O tym właśnie opowiada bajka o niezwykle sprytnym i przedsiębiorczym Kocie… w butach, którego w spadku po ojcu młynarzu otrzymał najmłodszy z trzech braci – Jaś.
Opowiedziana wierszem, dowcipna historia Kota w butach zrealizowana w bardzo efektownym stylu Adventure – wielkiej przygody, na długo pozostanie w pamięci dzieci.
22
Każdy jest wyjatkowy
🍊Dzisiejsze zajęcia na świetlicy szkolnej odbywały się z piosenką w tle- wyk. Zosi Kraszewskiej "Pomarańcza Paola".
🍊 W związku z nadchodzącym Dniem Tolerancji dzieci chętnie uczestniczyły w dyskusji co to jest tolerancja, szacunek, zrozumienie, itd.
🍊 Każdy jest piękny i wyjątkowy, niezależnie od wyglądu, koloru skóry, poglądów, obyczajów, itp.
🍊Gdybyśmy byli tacy sami byłoby nudno.
Na szczęście różni nas wiele. Dzięki temu jesteśmy wyjątkowi💛
Biblioteka zaprasza po nowe książki
Zapraszamy do biblioteki po nowe ksiązki, które trafiły do nas dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! Mamy książki zarówno dla najmłodszych czytelników, jak i dla tych trochę starszych, dla dziewczynek i chłopaków, dla wielbicieli zwierzątek, tajemnic, sportu, gier i historii rówieśniczych. Uzupełniliśmy też lektury. Przypominamy, że biblioteka jest czynna w każdy wtorek od 10.00 do 15.00.
Dofinansowano z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
1
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO.
Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji:
,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary.
Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek.
Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
15 listopada 2024r.obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek. Uczniowie uczestniczyli w apelu dotyczącym Tolerancji – czym ona jest? Młodsze dzieci wzięły udział w zajęciach o tolerancji oraz przygotowały ,,Drzewo Tolerancji”. Celem inicjatywy było kształtowanie postaw tolerancji, szacunku i empatii. Podsumowaniem tego dnia było przybicie sobie piątki z kolegą pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”. Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym tygodniu towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęciły do walki z brakiem tolerancji. Podjęta przez dyrekcję , pedagoga i wychowawców inicjatywy mają na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.
Pamiętajmy, jesteśmy różni, lecz równie ważni. Bycie tolerancyjnymi odnoszenie się do drugiego człowieka z szacunkiem nic nas nie kosztuje. Sprawia radość nie tylko nam, ale również osobom, które przebywają w naszym towarzystwie.
……Dlatego NIE CZYŃ DRUGIEMU CO TOBIE NIE MIŁE a zamiast tego POMAGAJ!!!!
23
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
15 listopada w ramach projektu „ABC Empatii” obchodziliśmy Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy. Tego dnia przedszkole, zerówka i klasa 1 uczestniczyły w zajęciach, które przybliżyły im zagadnienia związane z cukrzycą. Dzieci dowiedziały się co to za choroba, jak ją zbadać i kontrolować, jak pomóc osobie chorej na cukrzycę oraz przypomniały zasady prawidłowego żywienia. Zadawały mnóstwo pytań. Wykonały też kilka zadań utrwalających zdobytą wiedzę i dobrze się przy tym bawiły. Wysłuchane informacje z pewnością zostaną w pamięci uczniów gdyż temat ten jest związany z tym co lubią najbardziej czyli słodycze.
61