7 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademię rozpoczęły przedszkolaki we wspólnym występie z piosenką "Polak mały", którą zachwyciły starszych uczniów. Kolejnym punktem programu było przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy 4. Inscenizacja, której duża część była w formie pantomimy, zilustrowana sugestywną muzyką, przybliżyła zebranym historię, okoliczności utracenia i odzyskania przez Polskę niepodległości. Najważniejsze tego dnia słowo WOLNOŚĆ wybrzmiało na zakończenie. Przesłaniem inscenizacji było przypomnienie, że nie ma nic cenniejszego, niż wolność i powinniśmy doceniać, że żyjemy w wolnym kraju. Przedstawienie spotkało się z ogromnym aplauzem ze strony zgromadzonych uczniów i nauczycieli. Uroczystość zakończyła pani dyrektor Joanna Broniek, która pogratulowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz zaprosiła na gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości.
Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu
5 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Była to okazja, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa i przynoszą dzieciom mnóstwo radości. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają rozpoznać zło. Dzieci przebrane w bajkowe stroje, uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych i naśladowczych przy muzyce. Tego dnia wykazały się również znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie i układały puzzle. Okazało się, że dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie poradziły sobie z zadaniami. Na koniec na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
38
Pasowanie na czytelnika
Dnia 5 listopada 2024r. odbyło się w naszej szkole pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim to jednak nastąpiło, pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić podczas jej czytania. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek.
Pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.
13
Dzień Dyni w Zerówce
Tradycyjnie, gwiazdą tegorocznej jesieni została DYNIA! Dynia to bardzo zdrowe i urodziwe warzywo – przekonały się o tym dzieci z zerówki podczas „Święta Dyni’’. Przygotowane atrakcje pozwoliły odkryć dzieciom wiele zalet tego cennego warzywa.
Dzieci brały udział w licznych zabawach z udziałem dyni – odbył się dyniowy slalom, dyniowe zawody, powstały różne prace plastyczne z dynią w roli głównej.
Odbyły się dyniowe zabawy. Wszyscy odkryli co dynia kryje w środku, oraz co możemy z niej zrobić.
W czasie obchodów "Święta Dyni" nie mogło zabraknąć dania z dynią w roli głównej, na obiad serwowano zupę krem z dyni. Zadowolone miny dzieci, to dowód na to, że był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.
Dziękujemy Rodzicom za dynie i za ubiór dzieci w kolorach dyni.
Zajęcia z wojskiem
28 października odbyły się, w naszej szkole, zajęcia w ramach programu edukacyjno- obronnego „Edukacja z Wojskiem”. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas VI-VIII. Celem zajęć było popularyzowanie wiedzy z obszaru zarządzania bezpieczeństwie, obrony cywilnej, ratownictwa medycznego, systemu alarmowania, łączności oraz zachowań w sytuacjach kryzysowych. Kolejna edycja obejmie uczniów klas młodszych.
25
Kreatywny październik na zajęciach świetlicy szkolnej
Kreatywność odgrywa niebagatelną rolę w kształtowaniu młodych umysłów. Jest to zdolność myślenia i działania w sposób nowatorski, oryginalny i twórczy.
Realizowanie wspólnych projektów grupowych, zabawy i kreatywne zajęcia pomagają rozwijać dzieciom umiejętności społeczne. Przedsięwzięcia wymagają często współpracy, dzielenia się pomysłami i słuchania innych. To doskonały sposób na budowanie relacji i naukę pracy w zespole.
Wykonane prace przez dzieci nie tylko cieszą oko, ale i przynoszą radość i dumę dla twórców.
p. Katarzyna M-K.
Ślubowanie klasy I
Dziś w SP im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach- Scholasterii odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. W tym ważnym dniu pierwszoklasiści zdali swój pierwszy szkolny egzamin w obecności Komisji powołanej specjalnie na tę okazję.
Dzieci zaprezentowały wyjątkowy program artystyczny, do którego przygotowywany się pod okiem wychowawczyni Sylwii Krogulec. Śpiewały piosenki, recytowały wiersze i udowodniły, że mogą już zostać przyjęte do społeczności uczniowskiej.
Po części artystycznej odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor Joanna Broniek. W Świadkami tego doniosłego wydarzenia byli: Monika Dolezińska-Włodarczyk, zastępca wójta, Joanna Januchta, zastępca dyrektora, rodzice, nauczycielki oraz koleżanki i koledzy.
Zwieńczeniem uroczystości był poczęstunek przygotowany przez rodziców.
autor tekstu: Gmina Masłów
43
Mistrzostwa Polski Modziczek i Modzików w Boksie Ciechocinek, 14-20.10.2024r.
W niedzielę zakończyły się w Ciechocinku Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Boksie. W Mistrzostwach wzięło udział kilkaset młodych zawodników i zawodniczek z całego kraju. Bardzo dobrze spisała się uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii - Zuzanna Kołomańska z KKB RUSHH Mąchocice-Scholasteria. W zawodach stoczyła 4 pojedynki i awansowała do finału, zdobywając tytuł V-ce Mistrzyni Polski w Boksie w kategorii 70 kg. Trzy pojedynki wygrała jednogłośnie na punkty, a dopiero w finale przegrała na punkty z V-ce Mistrzynią Europy Młodziczek w Boksie. Wspaniały sukces - drugie miejsce w kraju. Zuzia trenuje boks cztery lata.
Gratulujemy!!! Życzymy dalszych sukcesów!!!
24
„Sałatka owocowa, pyszna i zdrowa” zajęcia kulinarne w klasie drugiej
W celu promowania zasad zdrowego żywienia i stylu życia uczniowie wykonali we wtorek sałatkę owocową - pełną witamin. Drugoklasiści samodzielnie kroili i przyrządzali potrawę, przestrzegając zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem. Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie wszystkim smakowała. Dzieci uwielbiają tego typu zajęcia, nabywając umiejętności planowania i organizowania swoich działań, rozwijają swoją kreatywność, samodzielność oraz sprawność manualną. Wspólne przyrządzanie posiłku było również okazją do wzmocnienia współdziałania w grupie. Było pysznie i kolorowo!
15
"Na straganie" – zajęcia o zdrowym żywieniu w klasie "0"
Dzieci z Zeróweczki wiedzą już, że trzeba zdrowo się odżywiać, jeść dużo warzyw i owoców. Ostatnie zajęcia dostarczyły im dużo wiadomości na temat ich spożywania i wartości odżywczych. Przyniesione przez dzieci warzywa stworzyły stragan w klasie. Dużą radość sprawił im tekst wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”, który był inspiracją do robienia inscenizacji. Obieranie i układanie warzyw na talerzach to nie łatwa sprawa, ale od dziś już jest bardziej prosta.
Przygotowanie zdrowego posiłku i wspólne jedzenie warzyw to przyjemność z przebywania razem. Dużą frajdę przyniósł dla dzieci ten dzień, był zachętą do codziennego spożywania warzyw i owoców.
Kreatywne (jadalne) konstrukcje😁
Środowe popołudnie uczniowie pozostający po lekcjach na świetlicy szkolnej mogli wykazać się swoją kreatywnością podczas wykonywania różnych konstrukcji i budowli.
Materiałem nie były klocki, ale... Konstrukcje powstawały z chrupek kukurydzianych😋
Taka z pozoru banalna zabawa nie tylko budzi kreatywność dzieciaków, ale również pozwala stymulować motorykę, wspomaga rozwój zmysłu dotyku i zapewnia rozrywkę na długi czas.
Ograniczała nas tylko wyobraźnia🥰
Zabawa była kapitalna, zwłaszcza, że po jej zakończeniu przygotowane budowle można było zjeść bez wyrzutów sumienia 😁
24
15.10. Międzynarodowy Dzień Białej Laski
We wtorek 15 października w ramach projektu „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej obchodziły Międzynarodowy Dzień Białej Laski, czyli święto osób niewidomych iniedowidzących. W trakcie zajęć dzieci słuchały opowiadania „Biała laska”. Dowiedziały się, jak udzielić właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, np. pokierować niewidomego zbiałą laską. „Namacalnie” odczytywały alfabet Braille’a. Bawiły się w popularną zabawę ruchową „Ciuciubabka”, rozpoznawały przedmioty wyłącznie przy pomocy dotyku. Dzieci pokonały również slalom, wcielając się w przewodnika i osobę niewidomą. Na koniec oglądały film edukacyjny „N jak niewidomy” i wykonały kartę pracy dotyczącą rzeczy, które ułatwiają poruszanie się niewidomym i niedowidzącym. Dzięki takim zajęciom wśród dzieci kształtuje się postawa społeczna oparta na tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych.
42
W świecie lektury ,,Drzewo do samego nieba”
Klasa druga odwiedziła ostatnio na lekcjach świat lektury Marii Terlikowskiej pt. ,,Drzewo do samego nieba”. Tytułowe drzewo wyrosło w nietypowym miejscu, bo pośród starych i zniszczonych kamienic. Na podwórku, które stanowiło miejsce zabaw młodych lokatorów kamienic. Drzewo zyskało również sympatię dorosłych, choć to głównie dzieci bawiły się w jego towarzystwie – spędzały na nim każdą wolną chwilę. Z gałęzi i konarów drzewa chłopcy poznają zwyczaje sąsiadów z różnych pięter, nawiązują z nimi nawet bliższe relacje i doświadczają problemów, które nie zawsze są dla nich zrozumiałe.
Nasi uczniowie bazując na treści lektury stworzyli wspólną notatkę obrazkową, plan wydarzeń oraz opis bohaterów w „Harmonijkowych lekturnikach”. Dzieci miały okazję odnieść się również do edukacji przyrodniczej poznając budowę drzewa. Praca była bardzo konstruktywna o czym możecie przekonać się oglądając naszą fotogalerię.
10
Warsztat profilaktyczny pt. „Wyrwani z sieci”
W piątek 11 października uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w programie profilaktycznym „Wyrwani z Sieci”. We wstępie do programu czytamy: „Młodzi ludzie żyją w czasach, w których ilość bodźców (głównie z social mediów) przekracza zdolności adaptacyjne mózgu. Ma to ogromny wpływ na zachowanie, reakcje i przyszłość. Spotkanie ma na celu: uświadomić młodzieży jak działają uzależnienia behawioralne, pokazać jak im się przeciwstawić oraz jak radzić sobie z nimi”.
Prowadzący Adam Piecha :
- dostarczył informacji na temat uzależnień behawioralnych oraz ich negatywnego
wpływu na: życie człowieka, relacje z innymi i funkcjonowanie w społeczeństwie
(w szczególności w okresie dorastania),- przedstawił środki chroniące tj.: relacje międzyludzkie, pasje/hobby, wiara,
- wyjaśnił wpływ gier, Internetu i telefonów komórkowych na psychikę młodego człowieka,
- uświadomił młodzież na temat zagrożeń płynących z patologicznych treści przekazywanych przez mass media oraz omówili potrzeby odpowiedzialnego korzystania z nich,
- przedstawił alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego w celu rozwijania talentów oraz kształcenia zdrowych zachowań i wzorców,
- podpowiadał jak odpowiedzieć na pytania: Jak mądrze korzystać z technologii? Jak nie zatracić się w cyberświecie?.
Zajęcia o jesieni w klasie 0
Zajęcia o jesieni w Zeróweczce to wspaniała okazja do poznawania świata przyrody w sposób sensoryczny i kreatywny. Dzieci uczą się rozpoznawać charakterystyczne cechy jesieni, jednocześnie bawiąc się i rozwijając swoje umiejętności językowe, plastyczne i społeczne.
10
Świat pod mikroskopem 🔬
Ciekawe eksperymenty dla dzieci to świetny sposób na rozwijanie dziecięcego zainteresowania światem i nauką.
W tym tygodniu dzieciaki uczęszczające na zajęcia świetlicy szkolnej mieli okazję obserwować i uwieczniać otaczający ich świat pod mikroskopem w powiększeniu 20x i 40x.
Każdy miał możliwość sfotografowania swojego obiektu.
Jednogłośnie stwierdzamy, że to nie ostatnie takie nasze zajęcia❤️
24