Wycieczka przedszkolaków i klasy 0 do teatru
8 października przedszkolaki i uczniowie klasy 0 uczestniczyli w spektaklu przygotowanym przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa, zatytułowanym „Królowa Śniegu”. Widowisko, to przygotowana z myślą o najmłodszych widzach, sceniczna adaptacja najbardziej znanej baśni Hansa Christiana Andersena. Podczas spektaklu dzieci poznawały świat wartości, dowiadywały się, że dobro można odnaleźć w wytrwałym dążeniu do celu.
22
Martwa natura oczami uczniów klasy II
W poniedziałek na zajęciach drugoklasiści stworzyli wspólną jesienną kompozycję z zebranych własnoręcznie: liści, kasztanów, żołędzi, orzechów, szyszek, owoców dzikiej róży a nawet grzybów. Następnie wszyscy ochoczo zabrali się do malowania powstałego dzieła. Zadanie nie było proste, jednak wszyscy świetnie sobie poradzili. Na koniec zajęć powstała wystawa wszystkich prac.W poniedziałek na zajęciach drugoklasiści stworzyli wspólną jesienną kompozycję z zebranych własnoręcznie: liści, kasztanów, żołędzi, orzechów, szyszek, owoców dzikiej róży a nawet grzybów. Następnie wszyscy ochoczo zabrali się do malowania powstałego dzieła. Zadanie nie było proste, jednak wszyscy świetnie sobie poradzili. Na koniec zajęć powstała wystawa wszystkich prac.
8
Dzień Chłopaka w przedszkolu
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!W poniedziałek 30 września Pszczółki i Misie obchodziły wspólnie DZIEŃ CHŁOPAKA.
Dzieci spędziły ten dzień uczestnicząc w różnych zabawach i wesołych zadaniach takich jak- tory przeszkód, budowanie na czas wieży, uzupełnianie i kolorowanie konturów chłopców. Nie zabrakło również prezentów zakupionych przez Rodziców. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.
15
Tydzień sportu.
W ramach akcji ,,XVI EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU dla WSZYSTKICH" w naszej szkole odbył się Turniej Gier i Zabaw dla uczniów klas młodszych. Wszyscy uczestnicy dawali z siebie wszystko podczas przeróżnych konkurencji. Rywalizacja była bardzo zacięta, każdy chciał zwyciężyć natomiast wszystko przebiegało w myśl zasady fair play.
Chłopcy z klas starszych rywalizowali w szkolnym turnieju badmintona. Udział brało 16 zawodników, zawody rozpoczęła faza grupowa w której chłopcy rywalizowali w czterech czteroosobowych grupach. Następnie po dwóch najlepszych zawodników awansowało do fazy pucharowej. W sumie było rozegrane około 30 spotkań, a zdecydowanym zwycięzcą został Filip Pastuszka z klasy 8.
Drużyna złożona z chłopców z klasy 7 i 8 wystąpiła również w towarzyskim turnieju piłki nożnej, który odbył się na orliku w Mąchocicach Kapitulnych.
Koordynatorem tygodnia sportu był P. Piotr Januchta
12
29.09. Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego
W piątek 27 września w ramach projektu „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej rozpoczęły przygodę z budowaniem i wzmacnianiem zachowań empatycznych poprzez udział w zajęciach dotyczących osób z niepełnosprawnością słuchową. Dzieci wysłuchały opowiadania: „Aparat”, „Bajka o pięknym języku motyli” ,zapoznały się z wyglądem aparatu słuchowego, dowiedziały się również, jak zadbać o swój słuch. Poznały alfabet , podstawowe zwroty w języku migowym oraz uczyły się je pokazywać. Brały aktywny udział w różnych zabawach. Wykonały pracę plastyczną- Motyl, który jest symbolem osób niesłyszących.
57
ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami
Nasza placówka bierze udział w Projekcie "ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami".
„ABC Empatii” to autorski projekt Czepczyński Family Foundation (CFF).
Realizacja projektu ma na celu zwiększenie świadomości dzieci w zakresie niepełnosprawności i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, a także wykształcenie pozytywnych postaw społecznych dzieci.
Główne cele projektu:
- wzbudzanie empatii i uwrażliwienie na różne potrzeby osób, które możemy spotkać w swoim życiu;
- budowanie świadomości społecznej na temat włączania osób z niepełnosprawnościami do aktywnego i niezależnego życia;
- uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia.
W ramach projektu otrzymaliśmy książki "ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami" .
Książka składa się z 12 rozdziałów. Bohaterowie książki Zosia i Maks, jako pierwszoklasiści poznają osoby mierzące się z różnymi niepełnosprawnościami i schorzeniami, doświadczają niecodziennych sytuacji, z których wynoszą ważne życiowe lekcje. Poprzez nowe relacje i doświadczenia uczą się wzajemnej empatii i tolerancji, szczególnie w stosunku do rówieśników.
Harmonogram realizacji programu :
1.Wrzesień - moduł 1. APARAT, moduł 10. SZYFR -29.09 Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego.
2.Październik - moduł 2. BIAŁA LASKA – 15.10 Międzynarodowy Dzień Białej Laski.
3.Listopad - moduł 3. BATERIA - 14.11 Światowy Dzień Cukrzycy.
4.Grudzień - moduł 12. URODZINY - 3.12Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.
5.Styczeń - moduł 5. TANCERZ – ADHD.
6.Luty - moduł 6. PERUKA - 4.02 Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem.
7.Marzec - moduł 7. KSIĘŻNICZKA - 21.03 Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
8.Kwiecień - moduł 8. ASIK - 2.04 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
9.Maj - moduł 4. ŚWIST - 7.05 Światowy Dzień Astmy, moduł 11. Żółw - 5.05 Dzień Godności
Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
10.czerwiec - moduł 9. GEPARD – Blizny.
Dzień Jabłka.
W piątkowy poranek nasze Świetliczaki obchodziły Światowy Dzień Jabłka, który przypada 28 września🍎🍎🍎
Dzieciaczki dowiedziały się jakie zalety kryje ten najbardziej popularny owoc. Znajdziemy witaminy z grupy B, witaminy A, E i K, antyoksydanty, a także wiele minerałów. Jeden owoc zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, więc wzmacnia odporność. Jabłko zawiera substancje, które mogą wspomagać wytwarzanie nowych komórek w mózgu, usprawnić zapamiętywanie i proces uczenia się.
Oczywiście każdy mógł skosztować rumianego jabłuszka, a także zrobić zdrowie szaszłyki z jabłuszkiem w roli głównej oraz bananem, gruszką, pomarańczą, winogronkiem.
Na koniec zajęć powstały piękne prace plastyczne wykonane różnymi technikami.
19
Europejski Dzień Języków.
Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Tym razem uczniowie mieli szanse spróbować swoich sił w Quizie z ogólnej wiedzy o językach świata, do którego przygotowywali się korzystając z oficjalnej strony internetowej EDJ. Z uśmiechem na ustach zmagali się z łamańcami językowymi przedstawionymi przez uczennice z kl. VIII Julię i Amelię oraz ucznia kl. VI Oskara, którzy prezentowali popularne łamańce językowe w języku polskim, angielskim i niemieckim. Było dość zabawnie ale trzeba przyznać, że niektórzy poradzili sobie naprawdę rewelacyjnie. Kolejnym punktem naszych obchodów było wspólne śpiewanie prze uczniów klas IV,V,VI piosenki "Panie Janie" w aż sześciu językach (polski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański i angielski). Ten występ również spotkał się z aplauzem ze strony publiczności. Aby pozostać w muzycznym klimacie uczniowie uraczyli nas tańcem. Klasa III zatańczyła polkę, klasa VII - taniec maltański i na koniec klasa VIII bawiła nas tańcząc belgijkę, które wbrew nazwie, swoje pochodzenie bierze z Francji. W międzyczasie odbył się też pokaz strojów charakterystycznych dla danego kraju. I tak gościliśmy przedstawicieli Irlandii - dwa skrzaty zwane Leprikonami, kilka dziewcząt przedstawiło ludowe stroje z Polski, inne zaprezentowały stroje hiszpańskich tancerek flamenco. Przybyły także dziewczęta prosto z francuskich uliczek Paryża, a z Wysp Brytyjskich zawitał znany chyba wszystkim detektyw - Sherlock Holmes. Uczniów szczególnie zaangażowanych w każdej z wymienionych wyżej aktywności nagrodzono upominkami. Dziękując wszystkim za zaangażowanie, zachęcam do rozwijania swoich umiejętności językowych.
Nauczyciel języka Angielskiego
Dorota K.
22
Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata- Polska 2024
20 września nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczna edycja Akcji Sprzątania Świata rozpoczęła czwartą dekadę promocji idei nieśmiecenia w naturze. Akcja Sprzątania świata – Polska w tym roku odbywa się pod hasłem: „Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku”.
Uczniowie sprzątali teren wokół szkoły, Ciekoty, Ameliówkę i Mąchocice- Scholasterię.
101
Święto Przedszkolaka
20 września kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
3Kochane Zerówczaki!
Z okazji Waszego Święta życzymy Wam wszystkiego najpiękniejszego, cudownych chwil wypełnionych zabawą i nauką, ekscytującymi doświadczeniami, które płyną z odkrywania piękna, tajemnic i wspaniałości otaczającego nas świata, rozwijania licznych talentów i rodzących się przyjaźni. Niech spełniają się wszystkie Wasze marzenia, a na buziach zawsze niechaj gości radość i uśmiech!
Śniadanie na świetlicy.
Dzisiejszy dzień nasze Świetliczaki rozpoczęły od wspólnego śniadania, które przygotowali samodzielnie.
Głównymi bohaterami śniadania były zdrowe warzywa: sałata, papryka, pomidor, ogórek oraz rzodkiewka, którymi dzieci samodzielnie dekorowały kanapki, a następnie zjadały z ogromnym apetytem. To było ciekawe doświadczenie i świetna zabawa dla dzieci, dzięki której najmłodsi nauczą się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.
Celem zajęć było promowanie zdrowego odżywiania się, zapoznanie z podstawowymi zasadami żywieniowymi, zapoznanie z piramidą zdrowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej, a także uświadomienie dzieciom jak ważne jest spożywanie zdrowego śniadania.
23
Nuda się nie uda!
Wrzesień w naszej świetlicy rozpoczął się bardzo intensywnie pod hasłem: "Nuda się nie uda!"
Dzieciaki chętnie opowiadały o swoich wyprawach i wspominały wakacyjne przygody🌴🏖️
Wykonywali piękne i kreatywne prace plastyczne. Świętowali Dzień Kropki. A także nie mogło zabraknąć wykonania ulubionych gniotkoów z mąki ziemniaczanej i balona🎈 Najlepszą frajdą było to, że dzieciaki wykonali je samodzielnie❤️
Gwarantujemy, że z nami Nuda się nie uda!!😉😁
Międzynarodowy Dzień Kropki w przedszkolu
W poniedziałek 16 września Pszczółki i Misie wspólnie obchodziły Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy . Dzieci poznały historię Vashti, bohaterki książki Petera H. Reynoldsa „The Dot"– „Kropka”, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Wysłuchały również opowiadania „Opowieść o małej kropce”. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są na skrzydłach biedronki, zdobią kapelusz muchomora, są na twarzy(piegi)…
Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Było kolorowo, „kropkowo” i radośnie.
19
Witaj szkoło.
Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2024/2025 w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach- Scholasterii rozpoczęła się w kościele parafialnym w Brzezinkach mszą świętą, której przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk. Dalsza część uroczystości odbyła się w hali sportowej, gdzie zgromadzili się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Honorowymi gośćmi byli ksiądz biskup Marian Florczyk, wójt gminy Masłów Tomasz Lato i proboszcz parafii w Brzezinkach , ksiądz Kądziela. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły w asyście pocztu sztandarowego odśpiewany został hymn narodowy „Jeszcze Polska nie zginęła”. W krótkich wystąpieniach ksiądz biskup i wójt gminy złożyli serdeczne życzenia na trudy nowego roku, zapewniając o wsparciu duchowym (ksiądz biskup) i organizacyjno-materialnym (wójt gminy). Pani dyrektor Joanna Broniek dołączyła się do życzeń, zapowiadając, że ten rok będzie:
Pracowity, ale pełen sukcesów,
Niepowtarzalny,
Pouczający,
Fantastyczny,
Magiczny jak Harry Potter,
Wyjątkowy jak „Mały Książę”,
Tajemniczy jak „Tajemniczy ogród”,
Pełen przygód jak w „Mikołajku”,
Obfitujący w nowe znajomości jak „W pustyni i w puszczy”.
Takie zapowiedzi widniały na dekoracji przygotowanej na okoliczność rozpoczęcia roku szkolnego.
Oby te wszystkie życzenia i przepowiednie się potwierdziły.
19
"Od 95 lat z kielecką kranówką za pan brat"
26 czerwca podczas Święta Wody odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Od 95 lat z kielecką kranówką za pan brat" organizowanego przez Wodociągi Kieleckie. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do uświadomienia sobie skąd mamy wodę w domach, jak ważna jest ona dla życia i zachęcenie do picia "kranówki." Miło nam poinformować, że laureatami konkursu były dzieci z naszego przedszkola : Klara Dudek, Nina Raczyńska, Antoni Kudła, Alicja Gołąbek i Łukasz Bugajski, którym serdecznie gratulujemy. W wydarzeniu uczestniczyła prezydentka Kielc Agata Wojda oraz wicewójt Gminy Masłów Monika Dolezińska- Włodarczyk a gospodarzem imprezy był prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz.
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Poniżej fotorelacja z uroczystego zakończenia roku szkolnego 2023/2024.
72
Pożegnanie klasy VIII
Żegnaj nam szkoło, żegnaj nam miła,
w sercach dziś radość zrodziła łzę.
W murach twych zawsze dobrze nam było,
więc piosenką tą żegnamy cię.
Dnia 19 czerwca br. w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii ósmoklasiści odbyli ostatnią, pożegnalną lekcję. Przygotowali się do niej wyjątkowo starannie. Zaprezentowali własny program artystyczny w obecności wszystkich rodziców i nauczycieli. Złożyli uroczyste ślubowanie, że nauką i uczciwą pracą będą rozsławiać dobre imię szkoły, zdobytą wiedzę wykorzystywać w dalszym życiu. Przekazali sztandar szkoły w ręce młodszych koleżanek i kolegów, którzy przyrzekli, że będą pielęgnować tradycje i godnie reprezentować szkołę na zewnątrz.
Uczniowie klasy VIII podkreślili ogromną rolę nauczycieli w procesie ich edukacji i rozwoju. Przerosili za błędy i niewłaściwe zachowanie, wręczając symboliczną różę.
Pani dyrektor z kolei udzieliła rad i przestróg przed tym, z czym mogą się spotkać w życiu. Wyraziła opinię, że nauczyciele uznali za zaszczyt pracę z ta klasą.
Druga część programu była poświęcona rodzicom, którym ósmoklasiści podziękowali za dar życia, wychowanie, troskę i serce, za wszystkie lata rodzicielskiej miłości i za obecność w najważniejszych chwilach. Z łezką wzruszenia wyrazili wdzięczność słowami poetów i piosenką.
W ostatniej części zwrócili się do siebie nawzajem, kierując najlepsze życzenia pomyślności, życzliwości, trafności wyboru, optymizmu, wytrwałości w dążeniu do celu. Trudno było ukryć wzruszenie i żal rozstania, co wyrazili w” Piosence absolwenta”: „Do widzenia, przyjaciele, wspólnych spraw mieliśmy wiele. Dziś ta nitka się urywa, coś się kończy, a coś się zaczyna.”
Ósmoklasistów pożegnali uczniowie klasy VII, którzy przedstawili humorystyczny program o szkole i wręczyli pamiątkowe prezenty. A następnie wszyscy i absolwenci, i siódmoklasiści stanęli do poloneza, którego zatańczyli z powagą i niezwykłą elegancją. Potem był tort i projekcja filmu , którego bohaterami byli uczniowie klasy VIII. Film przygotował nauczyciel informatyki, pan Daniel Kozłowski. To nie wszystkie atrakcje w tym dniu. Niespodzianką było pojawienie się ogromnego białego misia, z którym można się było bawić, tańczyć, fotografować. Dobra zabawę organizował didżej. Na wszystkich głodnych i spragnionych czekały suto zastawione stoły.
Pożegnalna lekcja absolwentów na pewno długo zostanie w pamięci wychowanków, rodziców i nauczycieli.
59