Najpiękniejsza zakładka do książki
W dniu 26 kwietnia 2024r. w przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na „Najpiękniejszą zakładkę do książki”. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa wśród dzieci w wieku przedszkolnym, rozwijanie pomysłowości i kreatywności, uczenie szacunku do książek oraz wzmacnianie u dzieci wiary we własne możliwości. Zadaniem uczestników było wykonanie zakładki dowolną techniką plastyczną. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wyróżnione zostały 3 prace konkursowe: Klary Dudek, Jakuba Chaby i Laury Wiśniewskiej, które najbardziej spodobały się naszemu jury. Pozostałe dzieci również dostały drobne upominki w postaci książeczek i kolorowanek.
3
Spektakl Pocahontas
W dniu 25.04.2024 r. przedszkolaki, zerówka i uczniowie klas II-III wybrali się wraz z wychowawcami do "Exbudu" do Kielc na przedstawienie teatralne pt. „Pocahontas”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Był on bajkową adaptacją historii o słynnej indiańskiej księżniczce Pocahontas. Dziewczyna zadziwiła i oczarowała wszystkich swoim wdziękiem oraz ciekawością świata. Wszyscy znamy historię Pocahontas, ale nie wszyscy wiemy, że istniała ona naprawdę. W czasie konfliktów między Indianami i białymi osadnikami, ona jedyna kierowała się głosem serca i znalazła sposób, aby ludzie z dwóch różnych kultur mogli żyć razem w pokoju. Walorami przedstawienia były interesujące kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja bohaterów, ciekawa sceneria, indiańska muzyka i taniec, a także wartka akcja i śmieszne dialogi. Dzieci z zaangażowaniem przeżywały przygody głównych bohaterów i z entuzjazmem reagowały na to, co dzieje się na scenie klaszcząc, włączając się w dialogi czy próbując śpiewać wraz z aktorami. Przedstawienie dostarczyło wszystkim dzieciom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy.
21
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dnia 24 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły bibliotekę szkolną. Przedszkolaki dowiedziały się co to za miejsce, jak nazywa się osoba, która tu pracuje, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy korzystać z księgozbioru. Poznały również zasady zachowania się w bibliotece. Z wielkim zainteresowaniem słuchały wszystkich informacji oraz z chęcią oglądały kolorowe i bogato ilustrowane książeczki.
1
Warsztat profilaktyczny pt. „Biegnij po więcej”
24 kwietnia uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w spotkaniu z wyjątkową osobą Tomaszem Sobanią– biegacza, pisarza i podróżnika. Pan Tomasz opowiadał naszym uczniom jakie napotykał trudności zdrowotne, organizacyjne, a nawet jak bardzo przekreśliła Jego plany pandemia. Dowiedzieliśmy się, że mimo tak wielu trudności, możemy spełniać marzenia i zawsze trzeba mieć wiarę w swoje możliwości. Bieganie dla autora książek to nie tylko pasja ale i cel, który może pomóc komuś potrzebującemu. Podczas spotkań Tomek opowiadał o tych niesamowitych doświadczeniach swoim młodszym kolegom. O tym jak wydał książkę jako nastolatek, jak korespondował z Robertem Lewandowskim, jak spełnia swoje marzenia „mimo wszystko”. Opowiadając kolejne historie, wskazując przeszkody jakie przezwyciężył na drodze do coraz większych celów, które przed sobą stawiał, motywował zebranych do działania. Zachęcał też zebranych do czytania, bo jak sam mówił dzięki książkom rozwijał swój wewnętrzny świat i budował fabuły swoich dwóch powieści. Jego historia okazała się dla tych młodych ludzi bardzo inspirująca i z zaciekawieniem słuchali jego opowieści.
3
Portret słynnego matematyka
Nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Portret słynnego matematyka.
Oto prace, które wykonali: Lena Grzegolec, Wiktoria Pożoga, Dominika Pożoga, Diana Łodej, Julia Kiniorska, Antonina Bazak i Sandra Gawlik.
1
Dzień Ziemi
W poniedziałek 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi, podczas którego odbywały się zajęcia o tematyce ekologicznej. Wykonaliśmy plakaty, zbieraliśmy śmieci w pobliżu szkoły. Naszą wiedzę rozszerzyły oglądane filmy dla dzieci, pt. „Kodeks młodego ekologa”, „Dzień Ziemi”.
Kochamy naszą Ziemię, jesteśmy jej częścią i chcemy mieć swój udział w jej ochronie.
81
Spotkanie z trenerem Danielem Adamcem
W dniu dzisiejszym odbyło się, na hali sportowej przy naszej szkole, spotkanie z Panem Danielem Adamcem, trenerem z Klubu Bokserskiego Rush oraz z zawodnikami tego klubu. Celem spotkania było zachęcenie uczniów do zapisywania się na treningi, które już od kilkunastu lat prowadzone są przez doświadczonego trenera Pana Ireneusza Czapko w hali sportowej przy szkole. Treningi odbywają się codziennie w godzinach od 15.30 do 17.00. Podopieczni Pana Irka, w tym także uczniowie naszej szkoły, mają na swoim koncie wiele sukcesów na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Zapraszamy na treningi. Trening bokserski to doskonały sposób na poprawę kondycji i zdrowia. Zaangażowane jest wówczas całe ciało– pracujesz nad siłą mięśni, koordynacją ruchową, równowagą i refleksem. To także intensywny trening aerobowy, który poprawia wydolność układu oddechowego i krążenia, spala kalorie i tłuszcz oraz obniża poziom stresu i napięcia. Trening bokserski ma również pozytywny wpływ na umysł i emocje. Boks uczy koncentracji, dyscypliny, samokontroli i pewności siebie. Pomaga też radzić sobie z agresją i frustracją w zdrowy sposób. Trening niesie więc za sobą wiele korzyści dla zdrowia, kondycji i ogólnego samopoczucia. Pomaga poprawić sylwetkę, rozbudować masę mięśniową i zmniejszyć tkankę tłuszczową, dlatego może być wsparciem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Trening bokserski jako forma aktywności fizycznej pomaga też zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym, takim jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie.
74
Dzień czekolady
Dzień czekolady to jeden z najsłodszych dni w roku-zaraz po Tłustym Czwartku😉 12 kwietnia przekonały się o tym dzieci biorąc udział w zajęciach na świetlicy, gdzie czekała ich słodka niespodzianka- fontanna czekoladowa🍫🥳 Uczniowie delektowali się różnymi owocami zaburzonymi w ciepłej czekoladzie. Wykonali również swoje własne cake popsy. A na koniec nie mogło zabraknąć choco choco dane🍫😁
37
Puchar Tymbarku
Dnia 8 oraz 9 kwietnia odbyły się powiatowe eliminacje Turnieju o Puchar Tymbarku w piłce nożnej.
Pierwszego dnia udział wzięły dwie drużyny chłopców do lat 10, a zawody odbywały się na obiekcie drużyny Wicher Miedziana Góra. Jedna z drużyn, w której większość zawodników byli to chłopcy z naszej szkoły(poza bramkarzem) zajęła ostatecznie 5 miejsce na 15 zespołów i była jedyną drużyną, której tego dnia udało się wygrać z drużyną Wichra Kostomłoty późniejszego mistrza powiatu. Druga drużyna złożona z uczniów SP Mąchocice Kapitulne, SP Brzezinki, SP Wola Kopcowa oraz SP Mąchocice-Scholasteria walczyła dzielnie jednak nie udało im się wywalczyć awansu z fazy grupowej.
Drugiego dnia na boisku GKS Gród Ćmińsk do akcji wkroczył zespół do lat 8. Drużyna rozpoczęła turniej od zwycięstwa. W kolejnych trzech zaciętych meczach górą byli rywale. Ostatecznie nasz zespół zdołał zająć 4 miejsce w grupie i nie awansował do rozgrywek finałowych. Poza zawodnikami z Mąchocic-Scholasterii drużyna była wspierana przez dwóch kolegów z SP Mąchocice Kapitulne oraz kolejnych dwóch kolegów z SP Brzezinki.
Wszyscy świetnie się bawili oraz otrzymali pamiątkowe medale. Dla zawodników była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności na tle rywali z innych szkół z całego powiatu kieleckiego, ale również do integracji międzyszkolnej uczniów z gminy Masłów ponieważ dla większości dzieciaków była to pierwsza okazja wspólnego wyjazdu na turniej. Znaczna część uczestników jest na codzień zawodnikami drużyn młodzieżowych klubu MSS Klonówka Masłów trenera Huberta Janysta, który przygotowywał drużynę wspólnie z Piotrem Januchtą będącym opiekunem zespołów w dniu zawodów.
4
Podsumowanie Tygodnia Kultury Języka
Podsumowanie Tygodnia Kultury Języka
Przed świętami wielkanocnymi odbyło się w naszej szkole podsumowanie konkursów i akcji z okazji Tygodnia Kultury Języka. Pani wicedyrektor Joanna Januchta wraz z polonistką Jadwigą Pedrycz wręczyły nagrody i gratulowały uczniom. Wyniki są następujące:
Mistrz Ortografii:
- klasy I - III - I miejsce Patrycja Pałys
- klasy IV - V - I miejsce Szymon Rubak, II miejsce Maria Szewczyk
- klasa VI - I miejsce Julia Janik
- klasy VII - VIII - I miejsce Małgorzata Staszewska
Mistrz frazeologizmów
- I miejsce - Julia Janik
Konkurs literacko - plastyczny w ramach ogólnopolskiej akcji "Miłosz w szkole" organizowany przez bibliotekę szkolną:
- klasy I - III: Hania Nowińska, Antek Brzoza, Olek Brzoza
- klasy IV - VIII: Amelia Wiktor, Julia Kiniorska, Diana Łodej
Gratulujemy wszystkim uczniom!
6
Warsztaty fotograficzne
W poniedziałkowy poranek uczniowie przebywający na świetlicy szkolnej wzięli udział w warsztatach fotograficznych. Na twarzach gościła radość i podekscytowanie. Sami przygotowali rekwizyty oraz przynieśli wielkanocne dekoracje. Po czym mogli się wcielić w fotomodeli, a także stanąć za obiektywem aparatu. Oto krótka relacja z dzisiejszych warsztatów📸Niebawem efekt umiejętności młodych fotografów😁
9A oto efekt pracy uczniów w roli fotografów i foto modeli:-)
16
Dzień Kolorowej Skarpetki w przedszkolu
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, znany nam także jako Dzień Kolorowej Skarpetki, którego celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne.Oczekują szacunku, tolerancji, akceptacji i miłości. Ta data nie jestprzypadkowa, nawiązuje do obecności trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stałysię symbolem akcji na całym świecie. Wierzymy, że drobne gesty mają znaczenie, dlatego przedszkolaki z naszej szkoły przyszły do przedszkola w kolorowych skarpetkach nie do pary pokazując swoje zrozumienie i akceptację dla osób z zespołem Downa.
Budzimy wiosnę.
20 marca był dla uczniów naszej szkoły wyjątkowym i pełnym niespodzianek dniem. Klasy I-III rozpoczęły go symbolicznym sadzeniem cebulek wiosennych kwiatów, które przez kolejne tygodnie będą ozdabiać sale lekcyjne. Jak tradycja nakazuję, nie mogło się również obyć bez postaci Marzanny, z którą budziliśmy wiosnę w naszej miejscowości i przypominaliśmy mieszkańcom Mąchocic-Scholasterii, że wiosna już do nas zawitała. Uczniowie zakończyli ten ekscytujący dzień wspólnym ogniskiem, na którym piekli pyszne kiełbaski.
86
Kto mieszka w dworku?
20.03.2024r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z autorem książki „Kto mieszka w dworku?” Wojciechem Purtakiem. Ta wyjątkowa książka opowiadająca o dzieciństwie Stefana Żeromskiego w dworku w Ciekotach, została napisana z myślą o najmłodszych czytelnikach. Dyrektor Szklanego Domu wraz z wójtem Gminy Masłów Tomaszem Lato opowiadali o tej pozycji literackiej:
- To książka przede wszystkim o wartościach, rodzinie oraz beztroskim dzieciństwie małego Stefanka Żeromskiego – mówił Wojciech Purtak.
- Żeromszczyzna to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Książka, którą polecamy szeroko otwiera drzwi ciekockiego dworku – zaznaczył wójt Tomasz Lato.
Podczas spotkania wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły dostali bezpłatny egzemplarz książki, której wydanie w całości zostało sfinansowane z dofinansowania pozyskanego przez Gminę Masłów w ramach współpracy z Lokalną Grupą Działania „Wokół Łysej Góry”.24
Warsztaty robienia Palm Wielkanocnych
Dziś w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty prowadzone przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Scholasterii.
Na zajęciach dzieci zapoznały się z techniką wykonania Palmy Wielkanocnej.
Każdy miał możliwość wykonać swoją własną palmę😁
Dzięki, pomocy jednej z babć powstała również kolorowa Marzanna, która wzięła udział w dzisiejszym pochodzie z okazji Pierwszego Dnia Wiosny🌺🌷🌼
18
Najmłodsi mieszkańcy gminy Masłów poznają zasady bezpieczeństwa z Autochodzikiem
Funkcjonariusze Komisariatu I Policji w Kielcach będą prowadzili zajęcia profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów szkół z terenu gminy Masłów. Zasady ruchu drogowego pomoże zrozumieć zestaw edukacyjny Miasteczko drogowe, który wójt Tomasz Lato przekazał policjantom. Zakupiono go ze środków gminnej komisji profilaktyki uzależnień.
Zestaw dydaktyczny tzw. Autochodzik zaprezentowano w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii. W spotkaniu uczestniczyli: wójt Tomasz Lato, dyrektor szkoły Joanna Broniek, przedstawiciele Policji: mł. insp. dr Artur Pisarek, st. asp. Joanna Woźniak-Krześ, mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas, rzecznik prasowy Komendy, asp. Adam Zacharski i sierż. szt. Piotr Miśkiewicz, dzielnicowy z rejonu gminy Masłów, Katarzyna Rachtan, pełnomocnik wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz uczniowie.
- Dla przedstawicieli samorządu, policji i szkół bezpieczeństwo dzieci jest bardzo ważne, dlatego wykorzystując środki gminnej komisji profilaktycznej i przy współpracy ze świętokrzyską policją zakupiliśmy zestaw pomocy dydaktycznych – mówił wójt Tomasz Lato. Wójt podkreślał, że nowe narzędzie pomoże policjantom w edukacji najmłodszych mieszkańców naszej gminy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze Komisariatu I Policji w Kielcach będą mogli korzystać z zestawu również podczas lekcji w szkołach poza terenem gminy Masłów.
Obecni podczas spotkania uczniowie klas I i „0” szkoły w Mąchocicach- Scholasterii mogli przetestować miasteczko ruchu i wcielić się w rolę pieszych i kierowców. Dzieci wysłuchały także rad mundurowych, dotyczących bezpiecznego zachowania na drodze. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali książeczki profilaktyczne o tematyce wielkanocnej.
AK (tekst pobrany ze strony internetowej Gminy Masłów)
52
Sukces Miłosza w Dziecięcej Estradzie Folkloru 2024
Jest nam bardzo miło poinformować, że w tegorocznej Estradzie Folkloru, uczeń IV klasy Miłosz Perlak zajął II miejsce w kategorii solistów. Warto wspomnieć, że Michalina Perlak, siostra Miłosza i absolwentka naszej szkoły, zajęła III miejsce w tej samej kategorii. Obojgu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.